Aktualności

01 marca 2017 09:39 | Aktualności

Nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sierakowie Śląskim z wizytą w Hiszpanii.

            Hola! Tak witamy się w słonecznej Hiszpanii - i tak też mieli okazję się witać uczestnicy spotkania z naszej szkoły z kolegami i koleżankami z innych europejskich krajów podczas pobytu w miejscowości Cieza.

            Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach projektu Erasmus+ "Zdrowe Dzieci". Czas spędzony na Półwyspie Iberyjskim obfitował w moc atrakcji i wrażeń. W sobotę 11 lutego drużyna Erasmusa+ (Małgorzata Kluza, Katarzyna Jelonek, Emilia Leś i Daniel Krupa) wyruszyła z Krakowa do Madrytu samolotem linii Ryanair. Lot okazał się bardzo przyjemny, obyło się bez turbulencji i opóźnień. Madryt powitał nas deszczową pogodą i niską temperaturą.

            Nie przeszkodziło nam to jednak w zwiedzaniu stolicy Hiszpanii: zobaczyliśmy "serce miasta" - Bramę Słońca (Puerta del Sol) – owalny plac otoczony ze wszystkich stron kremowymi XVIII-wiecznymi domami, Główny Plac (Plaza Mayor), dawną wschodnią bramę miasta (Puerta de Alcala), park Retiro, olbrzymią kopułę dworca kolejowego Atocha z imponującą palmiarnią. Punktem kulminacyjnym była wyprawa metrem do dzielnicy Madrytu znanej wszystkim miłośnikom piłki nożnej - właśnie tu znajduje się stadion Santiago Bernabeu - macierzysty obiekt Realu Madryt. Po pobycie w stolicy Hiszpanii możemy z całą pewnością stwierdzić, że Madryt jest miastem, które nigdy nie zasypia - gwar i ruch uliczny nie ustają nawet w nocy...

            W niedzielę wyruszyliśmy pociągiem do miejsca naszego spotkania - Ciezy. Powitano nas prawdziwie po hiszpańsku: pysznymi "churros" - tradycyjnym hiszpańskim smakołykiem w postaci smażonych w tłuszczu "pręcików" z ciasta parzonego, wyciskanego za pomocą szprycy i gorącą czekoladą.

            Kolejne dni obfitowały w ciekawe wydarzenia: zwiedzaliśmy szkołę,
graliśmy wspólnie w piłkę nożną i siatkówkę, spotkaliśmy się z prezydentem Ciezy, spacerowaliśmy wąskimi uliczkami miasta. Mieliśmy okazję zobaczyć hiszpański taniec z kastanietami, a także zwiedzić Muzeum Folkloru, arabskie miasto Siyasa, groty w górskiej miejscowości Calasparra i urokliwą Murcię.

            Podczas pobytu w szkole uczniowie wspólnie przygotowywali pudełko śniadaniowe z wybranymi przez siebie zdrowymi przekąskami, uczestniczyli w zajęciach razem ze swoimi kolegami i koleżankami z innych europejskich krajów. Nauczyciele mieli okazję między innymi  do dyskusji nad kolejnymi zadaniami - tym razem jednym z głównych tematów rozmów był kalendarz, który będzie stworzony przez koordynatora hiszpańskiego - Manuela.

            Najwięcej wrażeń dostarczyło nam jednak wspólne gotowanie i biesiadowanie. Każdy z uczestników przygotował potrawę typową dla danego kraju. Kolacja wraz z uroczystym wręczeniem certyfikatów uczestnictwa zakończyła się około północy... Rozmowom i śmiechom nie było końca.

            Żegnaliśmy się z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi z prawdziwym żalem - tydzień minął w mgnieniu oka.

Hasta luego!

Projekt realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+


Przeczytano: 972 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Realizacja: IDcom-jst.pl