Wydarzenia

02 sierpnia 2012 12:18 | Wydarzenia

Gmina Ciasna na 25 miejscu w skali Kraju w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2012.


Gmina Ciasna kolejny raz jako jedyna z powiatu lublinieckiego została sklasyfikowana na wysokim 25 miejscu w Rankingu Rzeczpospolitej.

Sposób wyboru najlepszych samorządów „Rzeczpospolitej” zatwierdziła niezależna Kapituła, w składzie której wśród wielu osobistości pracowali prof. Jerzy Buzek przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2011 oraz współtwórca reformy samorządowej w Polsce prof. dr hab. M. Kulesza.

Po raz pierwszy zestawienie osiągnięć samorządów zostało opublikowane w 1998r. 

 

            Ranking był przeprowadzony w dwóch etapach.

Na etapie pierwszym dane zostały pozyskane z Ministerstwa Finansów. Wybór samorządów do drugiego etapu nastąpił po analizie między innymi wartości środków unijnych                        w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2009-2011 wpłynęły na rachunek budżetu gminy, zadłużenie samorządu, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2008-2011, punkty za transport, za łączność oraz za ochronę środowiska.

Biorąc pod uwagę opisane parametry wśród Gmin wiejskich do grona najlepszych zakwalifikowano 250 gmin wiejskich.

Do nich skierowano działania drugiego etapu, w którym między innymi analizowano udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów, liczbą nowych podmiotów gospodarczych, udział wydatków na promocję gminy, współpracę z jednostkami pomocniczymi, rozwój przedsiębiorczości, oraz plany zagospodarowania przestrzennego.

 

            Kapituła uhonorowała Gminę Ciasna klasyfikując ją na 25 pozycji wśród Gmin Wiejskich w kraju jako gminę dbającą o rozwój i polepszenie jakości życia mieszkańców. Wysiłek inwestycyjny Gminy Ciasna, na który składa się bardzo wiele elementów takich jak praca ludzi, jak decyzje o kolejnych budowach i remontach jak i wyrozumiałość mieszkańców niejednokrotnie zmuszonych do zachowania dużej cierpliwości jest dostrzegana nie tylko na szczeblu lokalnym, ale także w kraju przez wybitne osobistości.

Przeczytano: 2108 razy. Wydrukuj|Do góry

Realizacja: IDcom-jst.pl