"Rozwój daje radość"

 

Realizacja projektu „Rozwój daje radość” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dobiegła końca. Uczestnicy i Uczestniczki projektu – uczniowie Szkół Podstawowych z terenu Gminy Ciasna otrzymali wsparcie w więcej niż jednej formie. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zajęcia oraz wycieczki edukacyjne realizowane w ramach projektu wpłynęły na podniesienie aktywności społecznej i zintegrowanie się z grupą rówieśniczą i środowiskiem społecznym. W zajęciach uczestniczyli również niepełnosprawni uczniowie szkół podstawowych, jak również  w wycieczkach edukacyjnych wraz z rodzicami.


Zajęcia w ramach realizacji projektu:

 

 zajecia.jpg [532x628]

  


Zajęcia były realizowane w godzinach popołudniowych oraz w soboty. Na sobotnie zajęcia U/U projektu mieli zapewniony transport oraz II śniadanie. Wycieczki odbywały się w weekendy, wakacje i ferie zimowe. Warsztaty taneczne ISKRA również były realizowane w czasie ferii zimowych.

 

Z przeprowadzonych ankiet i wywiadów z U/U oraz ich rodzicami jednoznacznie wynika,   że są bardzo zadowoleni z prowadzonych zajęć oraz organizowanych wycieczek.

 


 Uczestnicy i uczestniczki zajęć komputerowych BIT i BAJT realizowanych w ramach projektu „Rozwój daje radość” (2013-2015) przygotowali prezentację multimedialną przedstawiającą w skrócie przebieg zajęć odbywających się w czasie trwania projektu.

 

         Podczas zajęć U/U poznali tajniki bezpiecznego internetu oraz pracowali na darmowych programach znajdujących się w internecie: do obrabiania zdjęć, do tworzenia internetowych historyjek, animacji, gier i muzyki. Poznali również podstawy języka HTML potrzebnego do stworzenia własnej strony internetowej.

 

         U/U projektu przy pomocy nauczyciela prowadzili również stronę internetową przedstawiającą przebieg zajęć – www.bitibajt.jimdo.com

 

Prezentacja Bit & Bajt

 W czasie realizacji projektu „Rozwój daje radość” (2013-2015) U/U wraz z opiekunami prowadzili kroniki, które będą pamiątką z zajęć oraz wyjazdów edukacyjnych odbywających się w ramach projektu.

            Zachęcamy wszystkich do zobaczenia kronik, które są dostępne w bibliotece szkolnej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciasnej przy ul. Lublinieckiej 21 w godzinach otwarcia biblioteki.

Galeria:

kroniki.jpg [541x115]


 

W dniu 29.06.2015 r. w ramach projektu „Rozwój daje radość” odbył się wyjazd do Bielska – Białej i Żor. W czasie wyjazdu U/U projektu mogli zwiedzić Studio Filmów Rysunkowych i Miasteczko Westernowe Twinpigs. W czasie pobytu w SFR U/U dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat powstawania bajek, które do dziś dnia mogą oglądać na ekranach telewizorów. Pierwszy film Studia powstał w 1948 r. pt: „Czy to był sen?” Jako pierwszy wszedł na ekrany dopiero trzeci film bielskiej wytwórni w 1950 r. pt.: „Wilk i niedźwiadki”. U/U bardzo byli zainteresowani opowiadaniem Pana przewodnika o powstawaniu filmu pt. „Bolek i Lolek”. W listopadzie 2013 r. odbyło się wielkie urodzinowe przyjęcie na cześć najsłynniejszej polskiej kreskówki! Bolek i Lolek obchodzili 50 urodziny. Miasto na te kilka dni stało się europejską stolicą bajki i dziecięcej animacji! Jesienią 1963 roku zrealizowano pierwszy odcinek najsłynniejszej polskiej kreskówki o przygodach Bolka i Lolka. Mali bohaterowie podbili serca milionów Polaków, filmy pokazywane były w 80 krajach na całym świecie! Szacuje się, że przygody Bolka i Lolka obejrzało blisko miliard ludzi! W sumie w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstały 184 filmy z Bolkiem i Lolkiem.  U/U dowiedzieli się, że aby wykonać 2872 metry tego filmu, trzeba było wykonać ponad 60 tysięcy rysunków. Aktualnie w Studio powstała nowa seria filmów dla dzieci pt. „Między nami bocianami”. W SFR zrealizowano dotychczas ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Po zwiedzaniu SFR przyszedł czas na obiad zorganizowany dla U/U projektu na rynku w Bielsku-Białej. Kolejną atrakcją wyjazdu było Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach. U/U w czasie pobytu mogli przenieść się do krainy Western City i Świata Indian. Pan Przewodnik oprowadził U/U ścieżkami edukacyjnymi bardzo ciekawie opowiadając o geografii, historii i przyrodzie Dzikiego Zachodu. Nie zabrakło również czasu na zabawę. U/U mogli skorzystać z wielu atrakcji na terenie Miasteczka. Atrakcją dla prawdziwych poszukiwaczy mocnych wrażeń była Karuzela Whisky. Wirujące z ogromną prędkością beczki dostarczają mega emocji. Kolejną atrakcją była klasyczna kolejka górska w formie kolorowej gąsienicy z wysokimi wzniesieniami, stromymi spadkami i gwałtownymi zakrętami. Jednak najciekawszą zabawą była wielka poducha wodna w kształcie serca – Serce Mississipi po której U/U mogli biegać i skakać. Po długim fascynującym i pełnym wrażeń dniu pora wracać do domu.

Galeria:

bbzory.jpg [500x105]
Jak co roku w naszej miejscowości odbywają się Dni Gminy Ciasnej. W tym roku  w dniach 26-28 czerwca również miały miejsce. Jedną z atrakcji w dniu 28.06.2015 r. były występy uczniów szkół z terenu gminy. Na scenie nie zabrakło U/U zajęć teatralnych KREACJA, którzy w ramach projektu „Rozwój daje radość” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach POKL przygotowali przedstawienie teatralne pt: „Królewna Śnieżka po śląsku”. Zabawy teatralne podejmowane przez dzieci, polegają na przenoszeniu się w świat fantazji i wcielaniu się w postacie, oddziałują na całą osobowość młodego człowieka. Rozwijają wyobraźnię i wrażliwość, kształtują umiejętność świadomego posługiwania się słowem i mową ciała, zwiększają poczucie własnej wartości. W czasie zajęć przygotowujących do roli aktora U/U mogą dowiedzieć się jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacić słownictwo o nowe pojęcia związane z teatrem. Najprostszą formą działalności teatralnej jest zabawa tematyczna, w której już najmłodsze dzieci przyjmują na siebie określone role, odtwarzając to, co wcześniej zaobserwowały, zapamiętały i przeżyły. Zabawa, której przebieg zależy od doświadczeń dzieci ma duży wpływ na kształtowanie postaw moralnych w przyszłości i pomaga w rozładowaniu nagromadzonych emocji. Publiczność pomimo mało sprzyjającej pogody była ogromna, a także nagrodziła występ U/U gromkimi brawami.

Galeria:

sniezka.jpg [500x107]W dniu 14.06.2015 r. odbył się po raz kolejny wyjazd do Wrocławia. W czasie wyjazdu U/U projektu mogli zwiedzić Ogród Botaniczny nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta. Ogród Botaniczny położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św. Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku. Jest drugim ( po ogrodzie krakowskim ) najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, wpisanym na listę zabytków woj. dolnośląskiego   i mieszczącym się w granicach podlegającego szczególnej ochronie historycznego centrum Wrocławia. Ogromne bogactwo roślin, a z drugiej strony ograniczenia obszarowe nie pozwalają na gromadzenie pełnych zbiorów roślin możliwych do uprawy. Po wyjściu z Ogrodu Botanicznego U/U udali się wraz z przewodnikiem zwiedzać Ostrów Tumski oraz na obiad, a później odbyli wycieczkę tropem wrocławskich krasnali.

Galeria:

wroclaw.jpg [500x107]

 


 

Uczestnicy i uczestniczki projektu „Rozwój daje radość” w ramach zadanie nr 2 „rozwijam skrzydła” mają możliwość uczestniczenia w wycieczkach.

W roku szkolnym 2014/2015 nie tylko uczniowie klas IV-VI mogli zwiedzić stolicę oraz Centrum Nauki Kopernik, ale również maluchy - uczniowie klas I-III U/U projektu mieli taką możliwość.  W marcu i kwietniu 2015 r. zorganizowano trzy wyjazdy do CNK w Warszawie, każdy dla innej grupy U/U na „Wystawy stałe”. Podczas zwiedzania zobaczyli i niejednokrotnie wykonali pasjonujące eksperymenty absolutnie samemu..

Po opuszczeniu Centrum Nauki Kopernik U/U udali się na obiad, a później mieli możliwość zwiedzania stolicy z przewodnikami. U/U zwiedzili między innymi Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego, a także Grób Nieznanego Żołnierza. Największą i najfajniejszą atrakcją okazał się jednak przejazd metrem.

Wycieczki odbywały się w niedzielę od wczesnych godzin porannych do samego wieczora, a mimo to U/U po powrocie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Przewodnicy bardzo ciekawie opowiadali o zwiedzanych miejscach, a wystawy stałe w Centrum Nauki Kopernik były zachwycające.

Galeria:

08.03.2015

kopernik_1.jpg [500x107]

12.04.2015

kopernik_2.jpg [500x107]

26.04.2015

kopernik_3.jpg [500x105] 

W czasie ferii zimowych 2014/2015 U/U projektu „Rozwój daje radość” nie mogli narzekać na nudę.

Przez cały okres ferii odbywały się warsztaty taneczne ISKRA dla U/U projektu w Szkołach Podstawowych w Gminie Ciasna. W czasie warsztatów uczestnicy i uczestniczki oprócz nauki kroków mogli uelastycznić ciało i poprawić swoją koordynację ruchową oraz pamięć ruchowo – taneczną. Mogli poznać historię tańca Break Dance. Zajęcia rozwijają również zdolności artystyczne dzieci. Aktywność fizyczna pod okiem doświadczonego tancerza uczy prawidłowego oddychania z użyciem przepony, wzmacnia mięśnie oraz pomaga w utrzymaniu właściwej sylwetki.

Oprócz zajęć tanecznych zorganizowano również wycieczkę do Pszczyny dla U/U projektu z klas IV-VI, oraz wyjazd do Opery Śląskiej w Bytomiu dla U/U projektu z klas I-III.  U/U projektu w Pszczynie mogli zwiedzić Skansen, Zagrodę Żubrów oraz Muzeum Zamkowe. Wycieczka odbyła się 12.02.2015 r. Pomimo całodniowego wyjazdu oraz zimowej pogody uczestnicy byli bardzo zadowoleni i wrócili w świetnych nastojach.  U/U projektu mogli zwiedzić między innymi Skansen – Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, która powstała w 1975 r.

O znaczeniu historycznym i turystycznym Zagrody Wsi Pszczyńskiej świadczy fakt wpisania jej do Szlaku Architektury Drewnianej, który to szlak łączy najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej i świeckiej Górnego Śląska. Kolejną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku w części zwanej „Zwierzyniec”. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody w których znajdują się paśniki, zagroda kwarantannowa oraz magazyny z karmami. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego. Następnie U/U projektu udali się do Muzeum Zamkowego, w którym mogli zobaczyć Wnętrza XIX-XX wieku oraz Zbrojownię. Wspaniałe wnętrza, komnaty, salony, galerie, biblioteka schody paradne zachwycały U/U. Należy podkreślić, że w Muzeum zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu XIX/XX wieku. Prace konserwatorskie przywróciły dawne funkcje oraz aranżacje wnętrz odkrywając oryginalne kolory i złocenia. W zbrojowni znajduje się również sportowa broń sieczna i palna, pistolety pojedynkowe, tarcze strzeleckie oraz fotografie dokumentów i członków przedwojennego Bractwa Kurkowego w Pszczynie.

W czasie wycieczki dla U/U został zorganizowany obiad.

W dniu 05.02.2015 r. zorganizowano wyjazd do Opery Śląskiej w Bytomiu na spektakl „Kot w butach”. Była to bajka baletowa przedstawiona w dwóch aktach na podstawie baśni Charlesa Perrault'a. Spektakl trwał około 2 godzin. U/U projektu pomimo późnej pory opuszczali salę uśmiechnięci i zadowoleni.

 

Galeria warsztaty

Galeria Pszczyna

Galeria Opera

 Uczestnicy i uczestniczki projektu „Rozwój daje radość” w ramach zadanie nr 2 „rozwijam skrzydła” mają możliwość uczestniczenia w wycieczkach.

W dniu 06.08.2014 r. odbył się wyjazd do Bielska – Białej i Żor. W czasie wyjazdu U/U projektu mogli zwiedzić Studio Filmów Rysunkowych i Miasteczko Westernowe Twinpigs. W czasie pobytu w SFR U/U dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat powstawania bajek, które do dziś dnia mogą oglądać na ekranach telewizorów. Pierwszy film Studia powstał w 1948 r. pt: „Czy to był sen?” Jako pierwszy wszedł na ekrany dopiero trzeci film bielskiej wytwórni w 1950 r. pt.: „Wilk i niedźwiadki”. U/U bardzo byli zainteresowani opowiadaniem Pana przewodnika o powstawaniu filmu pt. „Bolek i Lolek”, który pojawił się na ekranach w 1963 r. W tym roku odbyła się premiera pierwszego w polskiej kinematografii długometrażowego filmu rysunkowego pt. „Wielka podróż Bolka i Lolka” w reżyserii Władysława Nehrebeckiego i Stanisława Dülza. U/U dowiedzieli się, że aby wykonać 2872 metry tego filmu, trzeba było wykonać ponad 60 tysięcy rysunków. Aktualnie w Studio powstała nowa seria filmów dla dzieci pt. „Między nami bocianami”. W SFR zrealizowano dotychczas ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Kolejną atrakcją wyjazdu było Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach. U/U w czasie pobytu mogli przenieść się do krainy Western City i Świata Indian. Pan Przewodnik oprowadził U/U ścieżkami edukacyjnymi bardzo ciekawie opowiadając o geografii, historii i przyrodzie Dzikiego Zachodu. Nie zabrakło również czasu na zabawę. U/U mogli skorzystać z wielu atrakcji na terenie Miasteczka. Atrakcją dla prawdziwych poszukiwaczy mocnych wrażeń była Karuzela Whisky. Wirujące z ogromną prędkością beczki dostarczają mega emocji. Kolejną atrakcją była klasyczna kolejka górska w formie kolorowej gąsienicy z wysokimi wzniesieniami, stromymi spadkami i gwałtownymi zakrętami. Jednak najciekawszą zabawą była wielka poducha wodna w kształcie serca – Serce Mississipi po której U/U mogli biegać i skakać. Na terenie Miasteczka Westernowego został zorganizowany obiad dla U/U. 

 

Galeria:

zory.jpg [500x106]

 Uczestnicy i uczestniczki projektu „Rozwój daje radość” w ramach zadanie nr 2 „rozwijam skrzydła” mają możliwość uczestniczenia w wycieczkach.

W dniu 03.08.2014 r. odbył się wyjazd do Katowic na Letni Ogród Teatralny dla młodszych U/U projektu na bajkę muzyczną pt: „O upartym „u” otwartym”. Bajka w łatwy, lekki i przyjemny sposób zaznajamia dzieci z trudnym tematem jakim jest ortografia. Ortograficzne przygody poznających świat literek w atrakcyjny i pełen humoru sposób, poprzez wierszyki i piosenki, mimochodem zaznajamiają dzieci z zasadami pisowni, a chłonne umysły  najmłodszych najszybciej uczą się i zapamiętują wtedy, gdy nauka jest zarazem świetną zabawą.

W dniu 10.08.2014 r. odbył się kolejny wyjazd do Katowic na Letni Ogród Teatralny tym razem dla starszej grupy U/U projektu na spektakl pt: „Paskudarium”. Paskudarium to Muzeum nieposłusznych dzieci, które założył znany naukowiec znający się na dziecięcych psotach. Teatralna wyprawa pozwoliła sprawdzić, jak pracował ten uczony. U/U zobaczyli specjalne maszyny do wykrywania dziecięcych nieposłuszeństw i zapoznali się z przykładami wyjątkowych wybryków. W przedstawieniu pojawiła się krytyka złych zachowań dzieci, a także wspomniano o troskliwych rodzicach i opiekunach, dzięki którym dzieci wyrastają na leniwe, bałaganiące i rozkapryszone. Podstawą realizacji tego przedstawienia była książka Dušana Taragela „Opowieść dla nieposłusznych dzieci i ich troskliwych rodziców”. 

 

Galeria

03.08.2014 r.:

 teatr_1.jpg [500x108]

10.08.2014 r.:

teatr_2.jpg [500x107]


 

Uczestnicy i uczestniczki projektu „Rozwój daje radość” w ramach zadanie nr 2 „rozwijam skrzydła” mają możliwość uczestniczenia w wycieczkach.

 

W dniu 08.07.2014 r. odbył się wyjazd do Wrocławia. W czasie wyjazdu U/U projektu mogli zwiedzić Ogród Botaniczny nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta. Ogród Botaniczny to „żywe muzeum”, a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny. Ogród Botaniczny jest drugim najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, wpisanym na listę zabytków. Ogromne bogactwo roślin, a z drugiej strony ograniczenia obszarowe nie pozwalają na gromadzenie pełnych zbiorów roślin możliwych do uprawy. Po wyjściu z Ogrodu Botanicznego U/U udali się wraz z przewodnikiem na spacer po Starówce w oparciu o legendy i ciekawostki wrocławskie oraz na obiad, a później odbyli wycieczkę tropem wrocławskich krasnali.

 

W dniu 10.07.2014 r. odbył się wyjazd do Pszczyny . U/U projektu mogli zwiedzić między innymi Skansen – Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, która powstała w 1975 r., a z biegiem lat skansen rozrastał się, obecnie na powierzchni 2 ha znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny, pochodzących w zdecydowanej większości z XIX wieku. Kolejną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Zagrody Żubrów. Żubr to największy ssak w Europie. W Zagrodzie można nie tylko zobaczyć żubra, ale również: daniele, pawie, jelenie, bażanty, gęsi, dziki oraz kaczki. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody w których znajdują się paśniki, zagroda kwarantannowa oraz magazyny z karmami. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego. Następnie U/U projektu udali się do Muzeum Zamkowego, w którym mogli zobaczyć Wnętrza XIX-XX wieku oraz Zbrojownię. Wspaniałe wnętrza, komnaty, salony, galerie, biblioteka schody paradne zachwycały U/U. Należy podkreślić, że w Muzeum zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu XIX/XX wieku. Prace konserwatorskie przywróciły dawne funkcje oraz aranżacje wnętrz odkrywając oryginalne kolory i złocenia. Zbrojownia usytuowana jest w gotyckich piwnicach zamku w których prezentowana jest broń zaczepna i ochronna, przeznaczona do prowadzenia walki oraz broń myśliwska, sportowa i pojedynkowa. W zbrojowni prezentowana jest również broń sieczna, mianowicie szable, które używane były, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Na uwagę zasługują również obrazy polskich ułanów oraz odlana z brązu plakieta z popiersiem Stanisława Ligonia oraz Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W zbrojowni znajduje się również sportowa broń sieczna i palna, pistolety pojedynkowe, tarcze strzeleckie oraz fotografie dokumentów i członków przedwojennego Bractwa Kurkowego w Pszczynie.

W czasie wycieczki dla U/U został zorganizowany obiad.

 

Wycieczki trwały cały dzień. Po powrocie U/U byli bardzo zadowoleni z wyjazdów pomimo upału jaki im towarzyszył. Przewodnicy o każdym zwiedzonym miejscu bardzo ciekawie opowiadali, że U/U wiele mogli się dowiedzieć i byli bardzo zaciekawieni i zachwyceni wyjazdem.

 

To nie koniec wakacyjnych wyjazdów. W sierpniu czekają na U/U projektu kolejne atrakcje min. wyjazd do Studia Filmów Rysunkowych do Bielska Białej oraz Miasteczka Twinpigs do Żor.

 

Galeria Wrocław:   przejdź do galerii

Galeria Pszczyna:   przejdź do galerii

 


 

W dniach 20-22.06.2014 r. odbyły się Dni Gminy Ciasna. Jedną z atrakcji w dniu 21.06.2014 r. były występy uczniów szkół z terenu gminy. Na scenie nie zabrakło U/U zajęć teatralnych KREACJA, którzy w ramach projektu „Rozwój daje radość” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach POKL przygotowali przedstawienie teatralne pt: „Romeo i Julia. Teatr w teatrze”. Teatr kształtuje potrzebę obcowania ze sztuką, przygotowując do odgrywania różnych ról w przyszłym życiu społecznym oraz rodzinnym, a także rozwija zdolności artystyczne. U/U swoim występem zachwycili widownię, którzy po zakończeniu przedstawienia wynagrodzili ich gromkimi brawami.

 

Galeria:

galeria.jpg [532x119]

 


 

Uczestniczki i Uczestnicy projektu „Rozwój daje radość” z zajęć z Klubu Pytalskich przystąpili do „XXIII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR”. W dniu 06.06.2014 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom. Na ich liście znalazły się nazwiska 4 U/U naszego projektu. Wynik bardzo dobry uzyskała uczestniczka Paulina Respondek uczennica kl. II ZS-P SP w Ciasnej. Pozostali trzej U/U otrzymali wyróżnienia tj. Martyna Woś uczennica kl. III ZS-P SP w Ciasnej, Klaudia Mizera uczennica kl. VI PSP Zborowskie oraz Martin Huć uczeń kl. III ZS-P SP w Sierakowie Śl. U/U otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe z serii „Miniatury Matematyczne”. Nagrody wręczyła Prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Matematycznego KANGUR Pani Bożena Ujma.

 

Nagrodzonym i wyróżnionym U/U konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Galeria:Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR

 Uczestnicy i uczestniczki projektu „Rozwój daje radość” w ramach zadanie nr 2 „rozwijam skrzydła” mają możliwość uczestniczenia w wycieczkach.

W dniu 13.04.2014 r. odbył się wyjazd do Centrum Nauki Kopernik do Warszawy na „Wystawy stałe” Podczas zwiedzania zobaczyli i niejednokrotnie wykonali pasjonujące eksperymenty. Bardzo pomocne okazały się zajęcia z przyrody i fizyki realizowane w szkołach na miejscu w ramach projektu. Bo to co w klasie na małym modelu w skali „mikro” w Centrum Nauki Kopernik można było zobaczyć „duże” i eksperymenty przeprowadzać absolutnie samemu.

Po opuszczeniu Centrum Nauki Kopernik U/U udali się na obiad, a później mieli możliwość zwiedzania stolicy z przewodnikami.

U/U zwiedzili między innymi Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego, a także Grób Nieznanego Żołnierza. Najfajniejszy okazał się jednak przejazd metrem – to dla wszystkich był pierwszy raz.

 

Wycieczka odbyła się w niedzielę i trwała cały dzień, a mimo to U/U po powrocie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Wystawy stałe w Centrum Nauki Kopernik były zachwycające, a spacer po Warszawie rewelacyjny. Przewodnicy o każdym zwiedzonym miejscu bardzo ciekawie opowiadali, że U/U wiele mogli się dowiedzieć i byli bardzo zaciekawieni i zachwyceni wyjazdem.

 

Na tym nasze wyjazdy się nie kończą. W czasie wakacji U/U projektu „Rozwój daje radość” nie będą mogli narzekać na nudę. Będą organizowane kolejne wycieczki min. do Katowic na Letni Ogród Teatralny.

  

Galeria: Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

 

 


 

Dobiegły końca warsztaty taneczne ISKRA prowadzone dla uczestników projektu pn. „Rozwój daje radość” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zajęcia odbywały się w czasie ferii zimowych w Szkole Podstawowej w Ciasnej oraz Sierakowie Śląskim.

W czasie warsztatów uczestnicy oprócz nauki kroków mogli uelastycznić ciało i poprawić swoją koordynację ruchową oraz pamięć ruchowo – taneczną. Zajęcia rozwijają również zdolności artystyczne dzieci. Aktywność fizyczna pod okiem doświadczonego tancerza uczy prawidłowego oddychania z użyciem przepony oraz pomaga w utrzymaniu właściwej sylwetki.

Galeria:

taneczne.jpg [500x109]

 Uczestnicy i uczestniczki projektu „Rozwój daje radość” zakwalifikowani do zajęć pn. „Klub Pytalskich” - zajęcia matematyczno – przyrodnicze w ramach zajęć będą wyjeżdżać na warsztaty naukowe Eureka już wiem na Uniwersytet Śląski w Katowicach na wykłady wraz z seminarium z nauk przyrodniczych. Wykłady umożliwią dzieciom zobaczenie, a seminarium samodzielne przeprowadzenie eksperymentów niemożliwych do przeprowadzenia w warunkach szkolnych. Każdy uczestnik i uczestniczka otrzyma kartę semestralną wystawioną przez Uniwersytet Śląski z terminami wyjazdów oraz z harmonogramem zajęć. Wyjazdy odbywać się będą w sobotę raz w miesiącu w czasie trwania projektu.

karta.jpg [504x364] 

Uczestnicy i uczestniczki projektu „Rozwój daje radość” w ramach zadanie nr 2 „rozwijam skrzydła” mają możliwość uczestniczenia w wycieczkach tj. wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej oraz Miasteczko Twinpigs w Żorach, a także zostaną zorganizowane wyjazdy do Filhamonii i Teatru.

 

Pierwszy wyjazd za nami na Koncert Filharmonii Śląskiej, który odbył się w Chorzowskim Centrum Kultury.

 

Wrażenia z wyjazdu opisała uczennica klasy II.

 

"W ramach projektu „Rozwój daje radość” uczniowie naszej gminy – uczestnicy projektu pojechali do Filharmonii Śląskiej. Zapatrzyliśmy się na wnętrze gmachu Filharmonii i podekscytowani czekaliśmy na rozpoczęcie koncertu.

Zanim zaczęło się widowisko, na scenę weszła pięknie ubrana pani, która opowiedziała widzom o pierwszym utworze; kto go napisał, o czym opowiada.

Gdy orkiestra zaczęła grać, zauważyłam, że wiele osób zamknęło oczy, aby wsłuchać się w ten piękny utwór.

Nagle na scenę weszły cudne baletnice i wszyscy otworzyli oczy, aby zachwycać się ich tańcem.

Kolejne utwory baletowe były równie fascynujące.

Pewnie są ludzie, którzy nie rozumieją mnie, bo tylko, gdy jest się w takim miejscu można poczuć muzykę i klimat.

Gorąco zachęcam do takich wyjazdów."

 

Galeria:

dscf9116.jpg [250x188]  dscf9120.jpg [250x188]

dscf9123.jpg [250x188]  dscf9124.jpg [250x188]

dscf9127.jpg [250x188]  dscf9131.jpg [250x188]

dscf9132.jpg [250x333] dscf9135.jpg [250x188]

 

 

 


 

Uczestnicy i uczestniczki projektu „Rozwój daje radość” uczestniczą w zajęciach na basenie, które odbywają się na Krytej Pływalni „Oleska Laguna” w Oleśnie w ramach zadania „razem radośniej”.

Wyjazdy odbywają się w sobotę raz w miesiącu w czasie trwania projektu.

W wyjazdach biorą udział również uczniowie i uczennice niepełnosprawni wraz z rodzicami. Uczestnicy i uczestniczki są bardzo zadowoleni z wyjazdów. Zajęcia zwiększają aktywność fizyczną oraz pomagają w poznawaniu nowego środowiska społecznego.

 

Galeria:

 20140201_103317.jpg [150x113]     20140201_103418.jpg [150x113]     20140201_103449.jpg [150x113]  

20140201_103517.jpg [150x113]

 


 


Projekt „Rozwój daje radość” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Regulamin rekrutacyjny projektu „Rozwój daje radość”


 Koordynator projektu:

Pani Barbara Kaczmarek – Sieraków Śl., ul. Szkolna 4, tel. 34/353 80 32.
Godziny urzędowania:    
poniedziałek – piątek 7:00 -  8:00
, poniedziałek – środa 15:00 -  16:00

Asystent projektu:

Pani Aneta Maniak – Ciasna, ul. Zjednoczenia 2a,  tel. 34/393 00 16
Godziny urzędowania:  
poniedziałek – piątek 7:00 -  8:00
, wtorek – czwartek 16:00 -  17:00, sobota 9:00 -  12:00


Każdą pierwszą środę miesiąca koordynator projektu lub asystent projektu będą urzędować w godzinach 10:00 - 11:00 w Szkole Podstawowej w Zborowskiem
przy ul. Głównej 33.


  

plakat_1.jpg [500x711]Plakat informacyjny
Zadania realizowane w projekcie


Zadanie 1: RAZEM RADOŚNIEJ


zadanie_1.jpg [500x352]


Zadanie 2: ROZWIJAM SKRZYDŁA


zadanie_2.jpg [500x352]


Zadanie 3: LEPSZY START


zadanie_3.jpg [500x352]

Zadanie 4: MAGIA NAUKI


zadanie_4.jpg [500x352]

Realizacja: IDcom.pl