Orkiestra Dęta

HISTORIA MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ

Założenie orkiestry datuje się na 10 stycznia 1998 roku. Wówczas odbyło się spotkanie organizacyjne dzieci, pragnących uczyć się gry na instrumentach dętych. Do założenia orkiestry niezbędni byli wykształceni pedagodzy-muzycy. Trudu tego podjęli się Tomasz Onysek (kapelmistrz orkiestry, instrumenty dęte blaszane), Jarosław Prowda (dyrygent małej orkiestry, instrumenty dęte drewniane), Tomasz Wachowski (instrumenty perkusyjne), Piotr Wczasek (waltornia) - obecnie Piotr Grochalski, Jadwiga Sladek (flet) - obecnie Katarzyna Kazur - Grochalska, Grzegorz Kurowski (puzon). Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców i nauczycieli udało się zrealizować pierwsze zajęcia i próby.

W kolejnych latach orkiestra rozwijała się i posiadała coraz to liczniejsze, ciekawsze i bardziej zróżnicowane utwory, zarówno rozrywkowe jak i kościelne.

W lipcu 2000 roku odbyły się pierwsze warsztaty muzyczne w Szczawnicy. Podczas pobytu w górach orkiestra zagrała na dwóch prestiżowych imprezach "Lato z radiem" oraz "Pienińskie Lato". Orkiestra coraz częściej była zapraszana na różne imprezy. Tradycją stało się koncertowanie na wszelakich imprezach w całej gminie i okolicy.

W czerwcu 2003 roku orkiestra była na wycieczce we Włoszech, gdzie miała okazję zagrać na prywatnej audiencji u Ojca Świętego. Zagrała również koncert dla mieszkańców Rzymu. Orkiestra koncertowała również w Hanowerze, Poczdamie, Berlinie, Wiedniu i Wolpertswende.

W 2005 roku orkiestra wydała swoją pierwszą płytę, którą można zakupić na koncertach oraz w Urzędzie Gminy w Ciasnej.W październiku 2007 roku orkiestra wraz z mażoretkami została zaproszona do popularnego programu TVP2 "Podróże z żartem", gdzie zaprezentowała swe umiejętności.

Rok 2008 to 10-lecie działalności orkiestry. Na galowym koncercie z tej okazji zaprezentowały się zaprzyjaźnione orkiestry dęte z Kleszczowa, Starokrzepic, Wręczycy, partnerskiej gminy Mochenwangen (Niemcy), Menaggio (Włochy) oraz Częstochowa Pipes and Drums (tradycyjny szkocki zespół dudniarzy). Gwiazdą wieczoru była Golec uOrkiestra, która także obchodziła swój jubileusz 10-lecia.

 

 

SUKCESY:

2005 - "Międzynarodowy Festiwal Instrumentów Dętych Mielec" - I miejsce

2006 - "XXXIV Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych Inowrocław" - orkiestra zdobyła sześć nagród, w tym najważniejszą "Złoty Helikon" oraz miano Mistrza Polski

2007 - "Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych Jastrzębie Zdrój" - I miejsce w kategorii musztry paradnej

2010 - "Międzynarodowy Konkurs Młodzieżowych Orkiestr Dętych Wehr" (Niemcy) - II miejsce

 

 

Strona internetowa orkiestry: www.modc.prv.pl

 

                                               

 

Realizacja: IDcom-jst.pl