Aktualności

27 października 2017 12:24 | Aktualności

Erasmus +

Europejscy nauczyciele oczarowani Polską…

W słoneczny wtorek, siedemnastego października nauczyciele z krajów uczestniczących w projekcie Erasmus+ "Zdrowe Dzieci" zawitali do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sierakowie Śląskim.

Na 3 dni Sieraków Śląski stał się miejscem spotkania Polski, Turcji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii i Włoch. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli, pracowników, uczniów oraz rodziców spotkanie okazało się wielkim sukcesem!

Nasi goście zostali powitani przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w staropolski sposób: chlebem i solą. Podczas uroczystości w hali sportowej mieli także okazję podziwiać brawurowe wykonanie krakowiaka przez wychowanków przedszkola w pięknych strojach ludowych, występ uczennicy szkoły podstawowej Zuzanny Czornik, która zagrała na harmonii popularną piosenkę "Szła dzieweczka do laseczka", a także innowatorską sztukę Szkolnego Teatru Profilaktycznego „Scena” będącą poetycką opowieścią o roli i znaczeniu Europy w życiu młodych ludzi. Uwieńczeniem uroczystości było wspólne zaśpiewanie piosenki "To jest nasz świat, my dzieci jego".

To był jednak dopiero początek atrakcji i niespodzianek, jakie przygotowali na tę okazję nauczyciele oraz uczniowie przedszkola i szkoły.

Przedszkolaki zdobyły serca naszych gości występem artystycznym - zachwytom nad talentami małych wychowanków nie było końca! Kolejną, niezwykle miłą niespodzianką okazał się drogowskaz na placu szkolnym z nazwami państw, miast i odległościami dzielącymi je od Sierakowa Śląskiego. Pełni on nie tylko informacyjną rolę o dystansach dzielących nas od poszczególnych miejscowości; uzmysławia także, że pomimo dzielących nas kilometrów jesteśmy w stanie razem współpracować uczyć się, bawić, żyć: "to jest nasz świat...".

Nasi goście mieli okazję zwiedzić szkołę, a także zawitać do Urzędu Gminy Ciasna, gdzie w uroczysty sposób zostali przyjęci przez Sekretarz Gminy Panią Albinę Pogodę. Ożywiona dyskusja, jaka wywiązała się w trakcie spotkania, dotyczyła głównie zagadnień systemu edukacji w poszczególnych krajach i była świetną okazją do podzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami.

Nowym doświadczeniem dla nauczycieli była także nauka żonglowania pałeczkami w klubie Marżonetek Copacabana w Ciasnej -  przekonali się, że perfekcyjne wykonania układów tancerek, które podziwiali we wtorkowe popołudnie to efekt długiej i żmudnej pracy...

Zwieńczeniem intensywnego dnia była powitalna kolacją, która z zgodnie ze śląską tradycją rozpoczęła się przepysznym tortem.

W środę szkoła w Sierakowie stała się miejscem kulinarnych popisów: uczniowie pod czujnym okiem wychowawców, rodziców oraz gości przygotowywali potrawy charakterystyczne dla danego kraju. Okazało się, że talentu kulinarnego uczniom nie brakuje - wszystkie potrawy były smaczne i apetyczne, zostały bardzo wysoko ocenione przez naszych ekspertów.

Co jest najlepsze po obfitych posiłkach? Oczywiście ruch! W siedzibie zespołu "Śląsk" nauczyciele mieli okazję zatańczyć popularny taniec ludowy nazywany „Trojakiem”, poznać historię tego sławnego zespołu, a także zwiedzić jego siedzibę.

Czwartek był dniem poświęconym poznawaniu Śląska- jego bogatej tradycji i kultury. Zachwyt naszych gości wzbudziła Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach, wpisana na listę UNESCO.

Nauczyciele mogli podziwiać Spodek, budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Pomnik Powstańców Śląskich, a także zaobserwować ciekawe połączenie katowickiej architektury przedwojennej, socrealistycznej i postmodernistycznej.

O historii i kulturze Śląska ciekawie opowiadał dyrektor szkoły - Pan Jerzy Dubiel.

Spotkanie w Polsce służyło także do podsumowania dwóch miesięcy projektu w nowym roku szkolnym, ustaleniu szczegółów i terminów kolejnych spotkań, wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z jego realizacją. Kolejne spotkanie odbędzie się już w lutym, we Włoszech - w miejscowości Vasto. Gospodarzem spotkania będzie Scuola Cattolica Paritaria Madonna dell'Asilo.  Wezmą w nim udział nauczyciele wraz z uczniami.

Miejmy nadzieję, że wkrótce ponownie spotkamy się z naszymi europejskimi Przyjaciółmi - tym razem w słonecznej Italii:-). Do zobaczenia!

 Projekt realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+

Przeczytano: 678 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Realizacja: IDcom-jst.pl