Aktualności

06 marca 2018 21:01 | Aktualności

Nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sierakowie Śląskim we Włoszech

Kolejne spotkanie w ramach europejskiego projektu "Zdrowe Dzieci" Erasmus+ odbyło się we włoskim, malowniczym miasteczku Vasto.

Nasza wczesnoporanna, sobotnia podróż rozpoczęła się od przejazdu pociągiem do Warszawy, a następnie samolotem do Rzymu, gdzie w domu noclegowym Sióstr Elżbietanek nieopodal Bazyliki Matki Bożej Większej na wzgórzu Eskwilin mieliśmy swą bazę noclegową.

Była to wspaniała okazja do poznania kultury i architektury Wiecznego Miasta, a także Watykanu. Przemierzając miasto metrem, sprawnie przedostawaliśmy się z jednego miejsca do drugiego i pomimo deszczu, udało nam się pomachać do papieża Franciszka przemawiającego do wiernych w słynnym oknie podczas modlitwy "Anioł Pański" poświęconej kwestiom pokusy, nawrócenia i Dobrej Nowiny. Nie zabrakło również czasu na zakup sakralnych pamiątek.

W niedzielny wieczór dotarliśmy autokarem do miejsca docelowego, gdzie wymieniliśmy powitalne uściski z naszymi "projektowymi" przyjaciółmi.

W poniedziałek, po smacznym śniadaniu udaliśmy się całą grupą do szkoły "Scuola Madonna dell’Asilo", gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez jej dyrektora, a zarazem włoskiego koordynatora projektu Massimiliano. Czekał tu na nas występ artystyczny dzieci, włoskie powitanie wraz z tradycyjnymi słodkimi przekąskami, które zostały przygotowane przez rodziców, a także zakupione w regionalnych sklepikach.

Zwiedziliśmy szkołę, codziennie jedliśmy szkolny, przepyszny lunch, a dzieci integrowały się z włoskimi uczniami w ich klasach, wykonując różne aktywności umysłowe, jak i fizyczne. Byliśmy także na farmie prowadzącej zajęcia z zooterapii, a następnie w tzw. "laboratorium pizzy", gdzie nasi uczniowie próbowali swoich sił w przygotowaniu ciasta do pizzy, by kolejno jej posmakować.W wolnym czasie, gdy pogoda była dla nas łaskawsza, spacerowaliśmy po okolicznych skwerach, mijając różne, atrakcyjne architektoniczne budynki oraz ciesząc oko pięknym widokiem na morze. Najwytrwalsi dotarli do punktu widokowego w rezerwacie Punta Aderci z zapierającym dech horyzontem i malowniczymi wzgórzami.

Mieliśmy okazję poznać przedstawicieli oświaty tutejszego rejonu, jak również uczestniczyć w pokazie magika, poprzedzającego bal karnawałowy z przepięknymi, pomysłowymi, kolorowymi strojami owoców i warzyw.

Oprócz tych atrakcji nie zabrakło czasu przewidzianego na działania projektowe, podczas których nauczyciele wybrali projekt okładki książki, a także ilustracje do słownika obrazkowego. Prace plastyczne uczniów naszej szkoły okazały się bezkonkurencyjne! Uczestnicy spotkania stanęli przed naprawdę trudnym wyborem okładki książki poświęconej zdrowemu stylowi życia. Jednakową ilość głosów oddano na prace z Hiszpanii i Polski. W ostatecznym głosowaniu zwyciężył projekt Joanny Galiczak. Praca zyskała uznanie dzięki starannej formie graficznej i przemyślanej koncepcji: za zdrowy styl życia zyskujemy punkty na kole fortuny; tracimy je w wyniku niewłaściwych decyzji. Także ilustracje do słownika obrazkowego spodobały się europejskiemu jury: aż trzy spósród siedmiu kategorii w słowniku będą polskiego autorstwa: "Owoce" Joanny Galiczak, "Warzywa" Dawida Parktitnego oraz "Zboża" Aleksandra Jelonka.

Każdy wieczór mijał w sympatycznej atmosferze w gronie naszych przyjaciół wraz ze smaczną włoską kolacją składającą się w głównej mierze z pizzy, makaronów i sałatek. Był też czas wolny na zakupienie pamiątek oraz słodkości. Pomimo braku pogody Włochy dostarczyły nam wielu wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

erasmus.jpgProjekt realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+Przeczytano: 838 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Realizacja: IDcom-jst.pl