Aktualności

04 kwietnia 2019 09:09 | Aktualności

Wodzenie Niedźwiedzia na Zborowskiem

18 grudnia 2018 roku, zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich w Zborowskiem, a poprzez wpis do Krajowego Rejestru KGW, nabyło osobowość prawną.

Przewodniczącą Zarządu Koła została – Anna Bieniek, W-ce Przewodniczącą – Lidia Świtała-Jasionek, Członkiem Krystyna Janik.

„Wodzenie z niedźwiedzia” – to pierwszy temat z zakresu kulturowego działania młodego KGW. 22 lata temu młodzież wioski, a 14 lat temu dzieci szkolne, po raz ostatni w Zborowskiem robiły ostatkowy raban z muzyką i tańcem.

W tym roku, Koło Gospodyń postanowiło reaktywować stary zwyczaj Wodzenia Niedźwiedzia czy inaczej Bera. Jest to tradycja karnawałowa rozpowszechniona niegdyś w całej słowiańszczyźnie. Obecnie kultywowana w niektórych wsiach na terenach Górnego Śląska i Opolszczyzny. Zwyczaj oparty jest na korowodzie przebierańców odwiedzających wszystkie domostwa, prowadząc uwiązanego na postronku niedźwiedzia – symbolizującego nieszczęścia, które spotkały wieś i jej mieszkańców. Każda gospodyni, odwiedzona przez orszak, powinna zatańczyć z niedźwiedziem, bo wróży to szczęście na cały rok. Pod koniec zabawy niedźwiedź zostaje zastrzelony przez myśliwego, zgon stwierdza lekarz. Wtedy to okazuje się, że narodził się mały miś, którego będzie można wodzić w następnym roku.

Mieszkańcy Zborowskiego otwarli swoje domostwa dla wesołego korowodu. Gospodynie, a czasem i gospodarze tańczyli z misiem aby dopisywało szczęście. Obdarowywali kolędników jajkami, słodyczami... nie licząc tego co ukradła Cyganka.

Korowód odwiedził również Urząd Gminy Ciasna.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za wspólną zabawę. C.d w 2020roku.

Wystąpili: Młoda Para – Renata Ledwoń i Anna Szczygieł, Niedźwiedź - Ewa Grzechac, Muzykanci: Jerzy Segeth oraz Janusz Jeziorski, Policjant - Grzegorz Bassaj, Leśniczy – Małgorzata Matejczyk, Górnik – Roman Saletra, Kominiarz – Eugeniusz Plaza, Cyganka-Wróżka – Katarzyna Plaza, Gospodarz z Małżonką – Anna Bieniek i Lidia Świtała-Jasionek, Siostry Dwie: Zakonna i Służby Zdrowia: Renata Pietrucha i Danuta Saletra oraz Kierowca ciągnika – Ryszard Saletra.

Przeczytano: 657 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Realizacja: IDcom-jst.pl