Aktualności

17 kwietnia 2019 11:23 | Aktualności

Apel Policji

Święta Wielkanocne są okresem szczególnym dla każdego człowieka. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów, odpoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Przestrzegając kilku podstawowych zasad prewencji zapewnimy bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Apelujemy do kierowców by stosowali się do przepisów ruchu drogowego i pamiętali o nie przekraczaniu dopuszczalnej prędkości, która jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych. Zmienne – często o tej porze roku warunki atmosferyczne wymagają od kierujących zachowania szczególnej ostrożności i dostosowania prędkości jazdy do aktualnych warunków drogowych. Święta sprzyjają spotkaniom rodzinnym. Alkohol jest dla ludzi, ale wszystko z umiarem. Nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu. Ryzykujemy nie tylko swoje życie, ale też życie innych użytkowników ruchu i naszych bliskich, którzy jadą z nami samochodem. Wielu z zatrzymywanych przez policję nietrzeźwych kierowców to ci, którzy pili nie tuż przed jazdą, ale dzień wcześniej wieczorem. Pamiętajmy o tym ! Nie będzie żadnej pobłażliwości dla pijanych kierowców.

Będąc na zakupach zachowaj szczególną ostrożność w miejscach o dużym natężeniu ruchu np. sklepy, bazary w trakcie zakupów nie pokazuj zawartości portfela. Rzeczy wartościowych, portfela nie noś w reklamówkach (łatwo je przeciąć).Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zwiększa to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Torebkę, plecak staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem zamknięciem do siebie. Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki. W publicznych miejscach pamiętaj o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy obie ręce masz zajęte np. zakupami. W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu teczek, toreb z zakupami, to także zachęta dla potencjalnego złodzieja.

Wszystkim wyjeżdżającym przypominamy o konieczności dobrego zabezpieczenia mieszkania, zamknięcie drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących nie wolno zapominać o okienkach dachowych i piwnicznych. Nie pozostawiajmy w domach wartościowych przedmiotów ani większych kwot pieniędzy, np. biżuterię można ulokować w skrytkach bankowych, a pieniądze na koncie.  Przed wyjazdem dobrze jest porozumieć się z członkiem rodziny lub zaufanym sąsiadem, który mógłby nam doglądać domu czy mieszkania podczas naszej nieobecności.

Lubliniecka policja w tym czasie będzie skutecznie reagować na wszelkie próby zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy pamiętać, że tradycja związana z tzw. ”lanym poniedziałkiem” powinna przebiegać w granicach rozsądku. Jeśli ktoś zamierza „podtrzymać tradycję”, może to robić w grupie znajomych, którzy na taką zabawę wyrażają zgodę.  Policja będzie dyscyplinować te osoby, których zachowanie może zagrażać bezpieczeństwu innych. W zależności od znamion czynu policjanci będą kierować sprawy do Sądu Rejonowego bądź wszczynać postępowania karne.

Wspólnie zadbajmy o to, żeby tradycja była tradycją, a nie wybrykiem chuligańskim. Zawsze możecie Państwo liczyć na naszą pomoc. Prosimy o przekazywanie policjantom wszelkich uwag mogących przyczynić się do zapewnienia nam wszystkim spokoju i bezpieczeństwa, tak, abyśmy po tych świętach wszyscy mogli się spotkać zdrowi i weseli.

Korzystając z okazji Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu życzą Państwu aby zbliżające się święta upłynęły bezpiecznie w atmosferze rodzinnego ciepła i spokoju. 

Ponadto dzielnicowi w ramach czynności związanych z realizacją Planu Działania Priorytetowego będą zwracali uwagę o obowiązku oznakowania numerem porządkowych posesji a także o stosowaniu się do znaków zakazu parkowania oraz ogólnych przepisów dot. zatrzymywania i parkowania pojazdów co przyczyni się do skutecznego niesienia pomocy przez służby ratownicze.

Przeczytano: 679 razy. Wydrukuj|Do góry

Realizacja: IDcom-jst.pl