Aktualności

17 grudnia 2019 12:17 | Aktualności

Wydarzenia szkolne na Zborowskiem

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak

            Co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – w tym dniu uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa. Nie inaczej było w Szkole Podstawowej w Zborowskiem. Ten dzień społeczność szkolna spędziła w sposób wyjątkowy. Nauczyciele i uczniowie ubrani byli na niebiesko. W klasach, wychowawcy prowadzili pogadanki, po czym wspólnie spotkaliśmy się, aby obejrzeć prezentację  dotyczącą praw dziecka, problemów, z jakimi spotykają się dzieci na całym świecie, wspólnie zaśpiewać, zatańczyć i pobawić się. Na dzieci czekało wiele niespodzianek – deszcz balonów, wspólne ognisko a także malowanie twarzy.. Ponadto uczniowie, wyszli z niebieskim flagami i transparentem na spacer po wiosce, podczas którego wrzucali do skrzynek przygotowane samodzielnie ulotki z prawami dziecka i cytatami Janusza Korczaka. Lokalna społeczność dopytywała o temat happeningu, przeprowadzone działanie spotkało się z dużą aprobatą.

            Podczas wszystkich prowadzonych działań, pokazywaliśmy dzieciom jak bardzo są ważni, podkreślaliśmy, że są pod szczególną ochroną prawną. Zwróciliśmy szczególną uwagę, na to, że posiadanie praw wiąże się także, z realizacją swoich obowiązków i poszanowaniem praw innych dzieci i dorosłych.

14 listopada w Naszej Szkole uczciliśmy również jedno z najważniejszych świąt państwowych – Narodowe Święto Niepodległości

To polskie święto obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, nasz kraj powrócił na mapy świata.

W trakcie uroczystego Apelu młodzież przypomniała trudne chwile narodu pozbawionego własnego kraju oraz drogę Polaków do wolności. Inscenizacji towarzyszyła prezentacja multimedialna będąca wizualnym komentarzem do słów, które padały na scenie. Wybrzmiały piękne pieśni znane wszystkim Polakom: „Rota”, „Wojenko, wojenko...” a także „Szara piechota”.

 

Magdalena Gałuszka, Edyta Świąć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytano: 345 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Realizacja: IDcom.pl