Aktualności

17 grudnia 2019 13:14 | Aktualności

Apel Policji

Szanowni Państwo

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu apelują, iż  w związku z powtarzającymi się przypadkami wyłudzeń metodą „na wnuczka” , „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚ” :

-Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy!

-Nigdy nie dzwonią do mieszkańców by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach.

-Nigdy nie odbierają pieniędzy, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom czy przelewanie na konta bankowe oraz udostępnianie haseł do kont bankowych

W przypadku odebrania telefonu z informacją o rzekomym tajnym udziale w akcji Policji, konieczności przekazania pieniędzy w związku z wypadkiem, zatrzymaniem członka rodziny

i możliwości  zwolnienia tej osoby po przekazaniu pieniędzy pamiętajmy, aby zweryfikować wiarygodność osoby dzwoniącej. W tym celu należy skontaktować się z Policją!! CO ISTOTNE należy się ROZŁĄCZYĆ z dotychczasowym rozmówcą, ponieważ wystukując numer telefonu na klawiaturze, w trakcie prowadzonej rozmowy, wcale nie łączymy się z innym numerem! W takiej sytuacji należy się bezwzględnie rozłączyć i dopiero wówczas wybrać numer telefonu 112.

Ważne jest by taki apel, jak i sposób radzenia sobie w takich sytuacjach dotarły do jak najliczniejszej grupy, szczególnie osób starszych, dlatego policjanci apelują by przekazać taką informację członkom naszych rodzin czy sąsiadom. Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda schemat wyłudzania pieniędzy metodami na krewnego czy policjanta, tym mniej z nich da się oszukać.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, które dla większości osób są czasem spotkań z bliskimi przy świątecznym stole, obdarowywania się prezentami, przystrajania naszych domów jednakże dla przestępców  okresem sprzyjającym okradaniu innych policjanci apelują, aby w tych dniach przywiązywać większą uwagę na zabezpieczenie swoich rzeczy osobistych, domów, mieszkań i samochodów.

Niestety bardzo często ofiarami przestępstw stajemy się poprzez roztargnienie i nieuwagę, a złodziej wykorzysta każdą dogodną okazję, by wzbogacić się naszym kosztem. Pamiętajmy, że w czasie gorączki przedświątecznych zakupów, w szczególności powinniśmy pilnować naszych torebek i bagaży. Uważajmy w zatłoczonych sklepach, portfel trzymajmy w trudno dostępnym miejscu, a płacąc za towar przy kasie, nie pokazujmy wszystkim jego zawartości. Najbliższe dni to również czas spotkań z rodziną i znajomymi przy świątecznym stole. Często w tym właśnie okresie wyruszamy w podróż, czasami nawet na kilka dni. Poprośmy sąsiadów lub kogoś ze znajomych aby doglądali naszego dobytku, a przed wyjazdem pozamykajmy drzwi i okna. Przed podróżą zaplanujmy sobie czas na wypoczynek, a w trasie stosujmy prędkość do swoich umiejętności i warunków panujących na drogach. Przede wszystkim jednak przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego i zwracajmy uwagę na zmiany organizacyjne, bowiem w wielu miejscach kraju prowadzone są remonty i przebudowy dróg. Jazda „na pamięć”, może mieć dla nas przykre konsekwencje. Ostrożność musimy zachować również w czasie przedświątecznych zakupów, na zatłoczonych ulicach miast i parkingach sklepów. Pozostawione w widocznym miejscu bardziej, lub mniej wartościowe przedmioty, mogą stać się łupem włamywaczy. Nikt przecież nie chciałby – szczególnie w takim czasie – aby chwila nieuwagi, oprócz oczywiście poniesionych strat materialnych, zmusiła nas do poświęcenia czasu na wyrabianie nowych dokumentów, zastrzeganie kart bankomatowych czy tez telefonów komórkowych. Policjanci dołożą wszelkich starań, aby było bezpiecznie na drogach, osiedlach i w rejonie ciągów handlowych, jednak sporo zależy od nas samych aby święta spędzić spokojnie i bez przykrych niespodzianek.

Ponadto funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu przypominają o przestrzeganiu nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu psów. Zgodnie z art. 77 kw osoba, która dopuści się popełnienia wykroczenia podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

 

Przeczytano: 418 razy. Wydrukuj|Do góry

Realizacja: IDcom.pl