Aktualności

27 stycznia 2020 14:31 | Aktualności

Monitoring występowania ASF

W związku z występowaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) istnieje konieczność podejmowania w województwie śląskim działań zapobiegawczych, w tym monitorowania zagrożenia. Jednym z takich działań jest lokalizowanie oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików.
W tym celu wykonywane są w naszym województwie planowe, zorganizowane przeszukania obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków. Działania te koordynuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Plan przeszukań na miesiąc styczeń i luty 2020 r. został udostępniony Powiatowym Centrom Zarządzania Kryzysowego. W przypadku wystąpienia takiej potrzeby, proszę o udzielanie wsparcia w realizacji tego zadania poprzez współpracę z powiatowymi lekarzami weterynarii oraz przedstawicielami Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego.

Ponadto, aby zapewnić sprawny przepływ informacji dotyczących odnalezionych padłych dzików i ich szczątków przez osoby postronne, ustalono następujące zasady informowania:
— zgłoszenia o znalezieniu padłych dzików przyjmowane są całodobowo przez Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego (PCZK), działające na podstawie art. 18 ustawy o zarządzaniu kryzysowym z dnia 26 kwietnia 2007 r. (zgłoszenia można kierować również za pośrednictwem numeru 112)

Przeczytano: 386 razy. Wydrukuj|Do góry

Realizacja: IDcom.pl