Aktualności

06 lutego 2020 12:01 | Aktualności

„Czy dobro wraca..?”

            Wartością uniwersalną, oczekiwaną jest dobro. Bycie dobrym, czynienie dobra,  dobroduszność – chcemy tacy być, chcemy w myśl tych wartości wychowywać dzieci. Jak uczyć dzieci bycia dobrym? Jak zachęcać ich do przekazywania dobra?

            Bycie przykładem – jak najbardziej, opowiadanie, zachęcanie – jak najbardziej. W największym stopniu skutecznym jednak jest włączanie do działań. Właśnie w ten sposób, włączając w działanie – chcemy kształtować w naszych uczniach poczucie bycia dobrym i motywować do czynienia dobra.                                                                                                              

            Organizujemy ze wszystkimi uczniami w szkole w Ciasnej wiele akcji, których celem jest zwiększenie świadomości, że łatwo czynić dobro, już od najmłodszych lat.

            W październiku obchodziliśmy Dzień Życzliwości, uczniowie czytając opowiadania, tworząc prace plastyczne, bawiąc się wspólnie, uświadomili sobie, że miłe słowo, niewielki gest wobec drugiego człowieka, niewiele kosztuje, a daje innym poczucie szczęścia i radości.

            W grudniu jak co roku przed  świętami, obchodziliśmy Tydzień Dobrego Serca. Uczniowie obsypywali się dobrymi słowami, drobnymi upominkami, wypisywali kartki świąteczne i rozdawali je mieszkańcom podczas szkolnego spaceru.

            Przed nami Dni Tolerancji, gdzie rozmawiamy o szacunku, tolerancji, wsparciu – szczególnie w stosunku do osób niepełnosprawnych.

            W szkole w Ciasnej prężnie działa także Szkole Koło Wolontariatu, które w tym roku szkolnym liczy aż 23 członków z różnych klas. Dobro jakiego uczą się członkowie Wolontariatu roznosi się nie tylko lokalnie, ale także w akcjach ogólnopolskich. W minionym semestrze uczniowie wzięli udział w współorganizacji Festynu charytatywnego dla Lenki, przy pomocy w organizacji Zakodowanego Pikniku Rodzinnego w Lublińcu, odwiedzili pacjentów w ośrodku rehabilitacyjnym w Rusinowicach, wysłali kartki z dobrym słowem dla dzieci chorych onkologicznie w szpitalu w Lublinie, aktywnie wsparli działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  oraz wzięli udział w licznych zbiorkach na rzecz pomocy potrzebującym.

            Nasi uczniowie chętnie się włączają w proponowane działania. Bawią się i rozwijają w myśl, że dobro wraca. Ile dasz siebie innym – tyle wspaniałości wróci do Ciebie.

 

 

                                                                                     Magdalena Gałuszka i Barbara Mrozek

Przeczytano: 458 razy. Wydrukuj|Do góry

Realizacja: IDcom.pl