Aktualności

11 lutego 2020 13:17 | Aktualności

Klub Ciekawskich

Dlaczego? Jak? Po co? - takie pytanie stawia sobie wielu z nas.  Uczniowie  klas I – III Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Sierakowie Śląskim mają możliwość odnalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania, sytuacje, zagadnienia z życia człowieka, zwierząt, kosmosu, zdrowia oraz wielu innych dziedzin.

Zajęcia zaczęliśmy od sporządzenia „Kontraktu Klubu Ciekawskich”, gdzie ustaliliśmy wspólnie obowiązujące na zajęciach zasady.

„Ciekawe, ile cukru znajduje się w napojach?” - dzięki świetnemu zaangażowaniu uczniów, udało nam się stworzyć planszę, na której umieściliśmy puste opakowania po napojach, a pod nimi woreczki z kostkami cukru, aby zobrazować jego zawartość, która była dla wielu ogromnym zaskoczeniem. Plansza została wystawiona na szkolny korytarz w celu wyedukowania kolegów.

Na kolejnych spotkaniach uczyliśmy się współpracować z literaturą. Na podstawie wielu ciekawych książek pracowaliśmy w grupach nad odpowiedzią na wybrane pytania i przekazem ciekawostek dla uczestników zajęć poprzez publiczne wystąpienie na forum.

Naszym zajęciom czasami również towarzyszył dobry film, np. taki jak z cyklu „Nela Mała Reporterka – Wspinaczka na wulkan” - rozwiązywaliśmy do niego spory test, zmuszający nas do zapamiętania wielu nowych terminów.

„Nauka przez zabawę!” - to główne motto naszego klubu. Kierując się nim, stworzyliśmy „Piankolinę” - czyli masę plastyczną, używając do tego takich składników jak: pianka do golenia, mąka ziemniaczana, płyn do naczyń oraz barwniki spożywcze. Zawsze pamiętamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Uczymy się także szanować przybory swoje i innych uczestników, dzielimy się z innymi, pomagamy sobie wzajemnie oraz zostawiamy po sobie porządek.

„Ciekawe jak radzić sobie ze stresem w szkole?” - wskazówki jak postępować w czasie stresujących sytuacji uczniowie otrzymali podczas krótkiego wykładu oraz pogadanki. Następnie na podstawie filmiku mieli okazję stworzyć krok po kroku swojego własnego mini przyjaciela, towarzyszącego im w ciężkich chwilach - „Gniotka antystresowego”. Wszyscy mieliśmy przy tym wiele frajdy, a gniotki są z nami do dziś ;)

„Ciekawe co w lesie piszczy?”- to nasza kolejna, wspólna praca plastyczna, dzięki której mogliśmy pokazać i przytoczyć informacje na temat ciekawych zwierząt, użyć nowych technik plastycznych, a także wyobraźni przestrzennej i pochwalić się pracą na naszej gazetce szkolnej.

„Ciekawe czy potrafię zrobić własnego slim-a?”, czy jak kto woli „glutka”, czy „żelka”. Dzięki zaangażowaniu uczniów, odpowiedniemu podziałowi obowiązków i zdobytym składnikom, mogliśmy zabawić się w chemika i tworzyć własne masy, używając do tego celu barwników, brokatów, aktywatorów, klei i innych szalonych rzeczy.

W okresie przedświątecznym wspólnie rozmawialiśmy i relaksowaliśmy się przy malowaniu farbami wyjątkowej kolorowanki w rozmiarze XXL o tematyce świąteczno – zimowej. Okazało się, że w każdym z nas drzemie „mały artysta”.

Obecnie wchodzimy w tematy „kosmiczne” - ale o tym w przyszłym półroczu..

                                                          Zespoł Szkolno- Przedszkolny w Sierakowie Śląskim

Przeczytano: 723 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Realizacja: IDcom.pl